Anasayfa | Mutfağınızdan Sofranıza Benzersiz Lezzetler | Siyez grubu ürünlerimizi özenle seçerek sofralarınıza getiriyoruz.
Siyez grubu ürünlerimizi özenle seçerek sofralarınıza getiriyoruz.

Siyez grubu ürünlerimizi özenle seçerek sofralarınıza getiriyoruz.

14 kromozomla genetik olarak dünyanın ilk ıslah edilen buğdayı olan Siyez Buğdayı modern buğdayın atasıdır. %100 GDO’suz olarak 10.000 yıllık genetik yapısını aynen korumaktadır. Türkiye’nin Slow Food Organizasyonu tarafından "Presidia" kabul edilen ilk Ata tohumudur.

Katkılı gıdalarla insan metabolizmasının bozulduğu ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı artık bilinmektedir. Ata tohumlarımız katkısız özellikleri ile metabolizmamızın yeniden dengeli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olan temel gıda unsurlarıdır.

Siyez sağlığımıza faydalarının yanında gıdalara kattığı lezzet bakımından da tercih ediliyor. Siyez buğdayını yemeklerinizde kullandığınızda daha lezzetli olduğunu fark edeceksiniz.

Siyez Buğdayı’nın faydaları:
Günümüzde üretilen buğdaylara göre daha yağlı, ancak bu yağlar doymamış yağlar olduğundan damar ve kalp sağlığı için çok faydalıdır.
Lutein oranı çok fazladır. Lutein göz sağlımız için önemli bir yapıtaşıdır.
İçeriğinde E vitamini, B kompleks vitaminleri ve K vitaminlerini bulunur.
Modern buğdaya nazaran demir, çinko, folik asit ve iki kat daha fazla A vitamini içerir.
Siyez Buğdayı zengin lif kaynağıdır ve bu nedenle bağırsakları çalıştırıcı özelliği vardır.
Ayrıca sindirim süresi uzun olduğundan glisemik indeks değeri de düşüktür.
Siyez Unu Ekmeği çok fazla şişkinlik yapmaz.
Zengin bir folik asit kaynağıdır. Bu nedenle hamile kadınlar ve çocuklar için önemlidir.
Bazı minerallerin emilimini engelleyen ve hububatlarda çokça bulunan fitik asit, özellikle gelişim çağındaki çocukların gelişimini engellemektedir.
Fermentasyon ile fitik asit miktarı azalabiliyor. Bu buğday türünde fitik asit oranının diğer türlere göre daha az olduğu kaynaklarda geçmektedir.
İlkel yapısından dolayı gluten miktarı çok düşüktür ve gluten yapısı modern buğdayınkinden farklıdır. Gluten, gliadin ve glutanin isimli iki proteinden meydana gelir.
Gluten hassasiyetini tetikleyen glutanin proteinidir. Siyez gliadin ağırlıklı olduğundan gluten hassasiyeti olan kişiler için daha uygun olabilir.
Yine de çölyak hastaları ve hassasiyeti yüksek kişiler etkilenebilir. Çünkü ilkel de olsa bu buğday türlerinin içinde gluten vardır.