Anasayfa | Kavrulmuş Çeşnili Çekirdekler | Çeşnili Ay Çekirdeği
Çeşnili Ay Çekirdeği

Çeşnili Ay Çekirdeği

Tohum ve çekirdek tipi çerezlerin insan sağlığına faydaları konusunda pek çok araştırma yapılmıştır. Eskilerden beri ay çekirdeğinin yağlı olduğu için yüksek kalorili ve sağlıksız olduğuna dair bir inanış vardır, fakat gerçekler bunun tam aksidir. Ay çekirdeği doymuş yağ oranı düşük, doymamış yağ oranı yüksek bir besindir.

Ay çekirdeği gibi sağlıklı bir besini özel formüle ettiğimiz karışımlarla tatlandırarak daha da zevkle tüketebileceğiniz alternatifler yarattık. Ailesinin ve çocuklarının sağlıklı beslemesine özen gösteren ebeveynlerin öncelikli tercihi olan çeşitlerimizle özellikle çocukların ve gençlerin sağlıksız atıştırmalık tüketiminin azalmasını hedefliyoruz.

Ay Çekirdeğinin Faydaları: Ay çekirdeği, B1, B5, E ve folik asit açısından zengin güçlü bir antioksidandır. Önemli mineraller arasında yer alan bakır, magnezyum, selenyum ve fosfor açısından da sağlıklı bir besindir. Günlük yiyeceğiniz dört yemek kaşığı kadar ay çekirdeği, bu önemli besinlere olan günlük ihtiyacınızın yarısından daha fazlasını karşılayabiliyor. Kardiyovasküler sağlık açısından önemli olan lignan, arginin ve fenolik asitler de bulunuyor.

Araştırmalara göre ay çekirdeği, stres, anksiyete, depresyon ve unutkanlığa yardımcı oluyor.

Ay çekirdekleri lifli ve yağlı bir besindir. Ay çekirdeklerinde bulunan yağ, iyi kolesterolü artıran, kalp ve kardiyovasküler sistemini koruyan kalp dostu yağlardan. Yağlı bir besin türü olduğu için aşırı tüketilmemelidir. Günde 1 avuç ay çekirdeği yemeniz, yeterli olacaktır.